Vítejte na našich stránkách ordinace.

Vašeho mazlíčka čeká profesionální péče v čistém a příjemném prostředí.

 

 

Novinky

Případ fenky Ťapky:
 
Ťapka je osmiletá fena bišonka. Majitelka u ní začala pozorovat zvýšenou žíznivost, drobný výtok z pochvy a apatii. Proto se rozhodla navštívit naši ordinaci. U Ťapky jsme zjistili horečku a náplň dělohy. Dostala antibiotika a léky, které otevřou děložní krček, aby nahromaděný obsah v děloze mohl volně vytékat ven. Na druhý den byl naplánován chirurgický zákrok. Druhý den byl již výtok z pochvy velmi silný (viz foto), hnisavého charakteru. Operace spočívá v opatrném odstranění infikované dělohy a vaječníků. Feně jsou pak ještě po určitou dobu podávána antibiotika a je pravidelně sledována.
Deset dnů po operaci byly Ťapce odstraněny stehy a nyní se těší pevnému zdraví.
 
Tento stav dělohy se nazývá pyometra (děloha naplněná hnisem). Dochází k ní většinou u starších fen, typicky v období několika týdnů po hárání (vyvolat ji však může i antikoncepce, různé infekce, hormonální poruchy, ovariální cysty, aj.). Pyometru můžeme rozdělit na dvě formy: uzavřenou (nedochází k výtoku obsahu dělohy, jelikož je krček děložní uzavřen) a otevřenou (výtok odchází, krček je otevřený). Uzavřená forma je vysoce riziková, majitel nemusí nic poznat (což je ovšem rarita, feny většinou nadměrně pijí, nežerou a jsou apatické) a naplněná děloha může prasknout. Její obsah se pak vylije do břišní dutiny a způsobí velmi vážný, život ohrožující stav, který se musí řešit ihned. Léčba je také dvojí. První možnost je chirurgická - odstraní se vaječníky i děloha. Druhá možnost je konzervativní - aplikují se antibiotika a léky, které otvírají krček děložní a způsobují stahy dělohy. Tím dojde k vypuzení infikovaného obsahu z dělohy ven. Nutno však dodat, že konzervativní léčba je svou finanční náročností velmi blízká operativnímu řešení, navíc dochází pravidelně k recidivám, proto je chirurgické řešení první volbou většiny veterinářů.
 

Při rutinní kastraci jsme u rok a půl staré kočky objevili zajímavý nález na děloze - mukometru. Jedná se o stav, kdy dojde vlivem progesteronu k nadprodukci sekretu žláz v děložní sliznici. Tento stav nebývá provázen klinickými příznaky a velmi často (stejně jako v našem případě) je náhodně objeven např. při kastraci, ultrazvukovém vyšetření břicha, atd. Mukometru často způsobuje také antikoncepce (obsahuje synteticky vyráběné progestiny), stav hyperplazie (zmnožení) buněk endometria nebo neprůchodnost pohlavního ústrojí samice. Na rozdíl od pyometry (kdy je děloha naplněná hnisem) je obsah dělohy v případě mukometry sterilní. V našem případě se tedy jednalo o vedlejší nález, který nikterak nebránil provedení ovariohysterektomie (kastrace). Nutno dodat, že pokud by došlo ke kontaminaci obsahu dělohy bakteriemi (například přes děložní krček) pak by se z "neškodné" mukometry mohla stát mnohem vážnější pyometra..

Naše doporučení tedy zní: nepodávejte kočkám antikoncepci, která vedle mukometry může způsobit mnohem vážnější potíže (např. nádory vaječníků a dělohy), ale nechte je vykastrovat!

 

Vážení klienti,

28 a 29.9. bude ordinace zavřená. Pohotovostní služba bude k dispozici po telefonické dohodě. Děkuji a přeji hezké prožití svátečního dne.

Kopic

 
 
Vážení klienti,
 
od 12.9. do 22.9.2016 budou prováděny stavební úpravy silnice E442 směr Holice. Silnice vedoucí na Vysoké Chvojno včetně křižovatky před ordinací, budou po tuto dobu uzavřeny a nebude možné používat ani parkoviště pro klienty před ordinací. Pro parkování kvůli návštěvě ordinace můžete využít parkovací plochy v areálu čerpací stanice Mol (viz mapa - červeně orámovaná místa). Prosím však, dbejte opatrnosti při přecházení hlavní silnice (k dispozici je přechod pro chodce), nenechávejte své mazlíčky volně běhat a venčit se a snažte se po nich prosím uklízet exkrementy.
Děkuji za pochopení.
 
Kopic
 

 

 

Vážení klienti,

5.7. a 6.7. bude ordinace otevřená pouze od 9 do 11 hodin. Odpoledne budu k dispozici jen na základě telefonické dohody. Pohotovost bude k dispozici NON - STOP.

Přeji hezké prožití volna!

Kopic