Vítejte na našich stránkách ordinace.

Vašeho mazlíčka čeká profesionální péče v čistém a příjemném prostředí.

 

 

Novinky

Vážení chovatelé plazů,

rádi bychom Vám ukázali rozdíl mezi zdravou a nemocnou želvou suchozemskou. Obě želvy jsou stejně staré (dva roky). Želva na obrázku č. 1 je u nás hospitalizovaná a je bohužel velmi nemocná. Má měkký plastron i karapax, otok víček, zánět spojivek, je slabá, apatická, nepřijímá krmivo, těžce dýchá. Tento stav je způsoben nedostatečnou výživou - hypovitaminózy, hypokalcémie, nedostatečnou zoohygienou (např. nedostatečná vlhkost v teráriu, špatně zvolený substrát a absence pravidelného slunění). Želva na obrázku č. 2 je k porovnání (stejně stará, zdravá).

Takové stavy nenastanou ze dne na den, ovšem projevují se pozvolna. Zpočátku se většinou projeví hypovitaminóza, dále dochází k deformaci karapaxu a postupnému měknutí celého krunýře. Následně může dojít až k rozvoji apatie a dalších příznaků (nechutenství, slabost, ztížené dýchání, aj.).

Pokud si myslíte, že Váš plaz neprospívá tak, jak by měl, neváhejte nás kontaktovat. Čím dříve, tím lépe. Většinu onemocnění plazů totiž způsobují chyby ve výživě. Pokud se tyto chyby odstraní hned v počátku, nemusí pak dojít do takového stavu, kde už je prognóza na uzdravení velmi nejistá.

 

Obr.1

 

Obr.2